Wprowadzamy nowe etykiety energetyczne

Komisja Europejska wprowadza właśnie rozporządzenie, które zmieni zasady gry. Ma to zachęcić do produkcji bardziej wydajnych i zrównoważonych ekologicznie urządzeń. Zanussi szybko przystosowuje się do nowych przepisów UE i wprowadza identyfikację wizualną etykiet energetycznych. Dotyczyć to będzie takich grup produktów jak pralki, pralko-suszarki, zmywarki czy chłodziarki, w tym te przeznaczone do przechowywania wina.

Nowe etykiety będą widoczne dla użytkowników z UE w sklepach stacjonarnych i online od 1 marca 2021 roku.

Przejście od starych do nowych etykiet energetycznych

Począwszy od listopada 2020 roku, wszystkie nowe produkty marki Zanussi mają dwie etykiety. Jedna przedstawia bieżącą klasyfikację, a druga — klasyfikację od A do G, która wejdzie w życie w marcu 2021. Tym samym zakupić będzie można produkty z dwoma etykietami energetycznymi. Nowa etykieta  energetyczna z kodem QR będzie dostępna od 1 marca 2021 roku, a do tego czasu można ją ignorować.

Wydajność energetyczna zakupionego produktu pozostaje niezmienna. Zmienia się jedynie klasyfikacji, tj. litera na etykiecie energetycznej, a nie wydajność produktu.

Stara a nowa etykieta energetyczna

Nowa etykieta jest bardziej szczegółowa, zawiera nowe elementy dotyczące wydajności, bardziej surowe wymagania związane z ekologią oraz nową metodą testowania.

 • Skala na starej etykiecie
  1
  Obecna skala, A+++ - D

  Obecna etykieta posiada 4 klasy z literą A, od A do A+++, i taką klasę ma większość urządzeń znajdujących się dziś w ofercie. Jest to mylące, gdyż nie przedstawia skali od wysokiej, przez średnią, po niską klasę energetyczną.

 • Skala na nowej etykiecie
  2
  Nowa skala, A-G

  Powyższy obrazek to przykład możliwego odpowiednika nowej etykiety energetycznej (klasa B) w przypadku urządzenia, które wcześniej klasyfikowano jako urządzenie klasy A+++. Chociaż wydajność energetyczna sama w sobie nie ulega zmianie, sama skala — tak, co oznacza, że nowe, niższe klasy nadal uznajemy za wydajne w ramach obowiązujących standardów. To pozostawia również przestrzeń w górnej części skali, gdyż opracowywane są jeszcze bardziej wydajne technologie.

Nowe etykiety energetyczne ze zaktualizowanymi ikonami dotyczącymi wydajności

Nowe ikony informujące o wydajności chłodzenia

A. Nowy kod QR. Wystarczy zeskanować smartfonem, by uzyskać więcej informacji
B. Klasa efektywności energetycznej
C. Roczne zużycie energii [kWh/rok]
D. Suma pojemności komór mrożących [l]
E. Suma pojemności komór chłodzących [l]
F. Poziom [dB] oraz klasa emitowanego hałasu