Ciemne lub brązowe plamy na praniu

Ostatnia aktualizacja 30.10.2019 12:14

 Środki do pielęgnacji włosów mogą tworzyć ciemne lub brązowe plamy na odzieży 

Niektóre produkty (np. pianka do włosów, szampon itp.) mogą zawierać składnik o nazwie kopolimer polyquaternium, który ma właściwości wiążące. Po zetknięciu się z odzieżą przylega on do powierzchni tkaniny. Jeśli zostanie ona uprana wraz z ciemniejszymi tkaninami, które stale uwalniają niewielkie ilości barwnika, „obszar przylegania” wchłonie uwolniony barwnik. W efekcie plamy uwidaczniają się dopiero po wypraniu odzieży. Do zaplamienia dochodzi na skutek przypadkowego spryskania odzieży środkiem do pielęgnacji włosów lub wytarcia dłoni zabrudzonych takim środkiem w ręcznik.

  • Całkowite usunięcia takich plam jest praktycznie niemożliwe, można jednak uratować białe ręczniki, usuwając większość przebarwień.
  • Aby wybielić ręczniki, nie powodując ich uszkodzenia, należy: 
  1. Przygotować roztwór kwasu szczawiowego: Dodać 50-100 g kwasu szczawiowego do 10 l gorącej wody (60°C) w plastikowym wiadrze. Zanurzyć w roztworze na 30 min zaplamioną odzież.
  2. Następnie dokładnie wyprać rzeczy w temperaturze co najmniej 60°C, używając wysokiej jakości detergentu, który powinien zawierać fosforany i wybielacz. 

Aby sprawdzić, czy dany produkt do pielęgnacji włosów powoduje powstawanie plam podczas prania, należy umieścić kawałek zabrudzonej nim tkaniny w pralce i wyprać z kolorowym praniem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Zamów wizytę serwisową

W celu zgłoszenia urządzenia do naprawy, przejdź do strony Serwis.

Części zamienna i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.