Dziury w pranej odzieży

Ostatnia aktualizacja 19.05.2022 12:10

Problem

 • Po praniu w pralko-suszarce na odzieży powstają dziury
 • Po praniu w pralce na odzieży powstają dziury
 • Dziury na pranej odzieży
 • Ubrania po praniu są uszkodzone

Dotyczy

 • Pralko-suszarki
 • Pralki

Rozwiązanie

 1. Sprawdź bęben pod kątem uszkodzeń. 
  1. W tym celu użyj nylonowego materiału, np. skarpetek lub rajstop. Przesuń nimi po powierzchni bębna. Jeśli na materiale nie pojawią się zaciągnięcia, ani dziury, będzie to oznaczało że przyczyną uszkodzeń odzieży nie jest urządzenie.
 2. Pierz w workach na pranie ubrania z klamrami i sprzączkami. 
  1. Rozpięte zamki błyskawiczne, sprzączki oraz klamry mogą rozerwać ubranie i/ lub je podziurawić, gdy bęben się porusza. Zasuń zamki przed praniem. 
 3. Usuń ciała obce, które mogą znajdować się w odzieży, np. w kieszeniach. 
  1. Mogą one spowodować zniszczenie ubrań, ale także mogą uszkodzić pralkę.
 4. Nie przepełniaj bębna urządzenia praniem
  1. Napełnij pralkę/ pralko-suszarkę tak, aby można było przesuwać splecioną ręką tam i z powrotem po praniu. Jeśli pranie jest mocno ściśnięte w bębnie, może ono zakleszczyć się pomiędzy klapą a bębnem. Gdy bęben zacznie się obracać, może w takiej sytuacji uszkodzić ubrania, rozrywając je.
 5. Sprawdź, czy ubrania nadają się do wirowania. 
  1. Producenci odzieży umieszczają symbole pielęgnacji odzieży na metkach. Zwróć również uwagę na pozostałe zalecenia dotyczące pielęgnacji, tj.  prania, prasowania, czyszczenia chemicznego oraz chlorowania.
 6. Stosuje detergenty do odplamiania zgodnie z instrukcją od producenta. 
  1. Odplamiacze pozostawiaj na ubraniach tylko na wyznaczony czas, w przeciwnej sytuacji mogą one doprowadzić do postania uszkodzeń odzieży.
 7. Stosuje detergenty do wybielania zgodnie z instrukcją od producenta. 
  1. Nieprawidłowe użycie wybielacza może spowodować powstanie dziur na odzieży, np. użycie wybielacza, który nie został prawidłowo rozpuszczony.
 8. Nie kładź prania na podłodze w łazience.  
  1. Jest to miejsce w którym rybiki są najczęściej spotykane.Rybiki mają uszkodzone nitki w tkaninie. Rybiki i inne bakterie można również usuwać piorąc w pralce w wysokich temperaturach. Pamiętaj o pozostawianiu otwartych drzwiczek pralki po praniu, aby wyparowała z niej wilgoć. 
 9. Zwalczaj mole odpowiednimi środkami. 
  1. Jeśli odzież została zaatakowana przez mole, jedynym możliwym rozwiązaniem problemy jest usunięcie moli.
 10. Zwróć uwagę na jakość materiałów z których wykonane są ubrania. 
  1. Może zdarzyć się, że jedyną przyczyną powstania dziur jest niska jakość materiałów, wówczas jedynym rozwiązaniem jest pranie ręczne takiej odzieży.

Jeśli powyższe wskazówki nie rozwiązały problemu, zalecamy bezpośredni kontakt z Biurem Obsługi Klienta

Przyczyna

 • Przyczyną powstawania małych dziur w pranej odzieży może być stosowanie odplamiacza, który zbyt długo leżał na ubraniach przed praniem. Powoduje to zmiękczenie ubrań i powstanie małych dziur.
 • Jeśli do wybielania zastosujemy detergent, który nie zostanie prawidłowo rozpuszczony, może doprowadzić on do powstania dziur.
 • Rybiki są to małe owady, które żyją w miejscach wilgotnych i ciemnych, dlatego łazienki oraz urządzenia pralnicze są dla nich bardzo dobrym środowiskiem do życia. Mogą one żerować na bawełnianych ubrania, gdzie zostawią małe otwory Gdy taka uszkodzona przez rybiki odzież zostanie wyprana, otwory powiększą się i będą zauważalne. 
 • Małe dziury w ubraniach to jedna z najczęstszych oznak styczności z molami – zwłaszcza jeśli ubrania mają wiele dziur, wcześniej długo był przechowywane w szafie lub są wykonane z materiału organicznego np. wełny czy jedwabiu.
 • Problem może wynikać z pielęgnacji odzieży niezgodnie z zaleceniami producenta, zamieszczonymi na metce.

Zamów wizytę serwisową
Zamów wizytę serwisową

W celu zgłoszenia urządzenia do naprawy, przejdź do strony Serwis.