Ubrania nie pachną po praniu w pralce

Ostatnia aktualizacja 19.06.2023 13:52

Problem

  • Niezadowalające efekty prania
  • Pranie nie pachnie po wykonanym programie
  • Ubrania nie pachną najlepiej po wyjęciu z pralki
  • Płyn do płukania nie sprawia, że ubrania pachną po cyklu prania

Dotyczy

  • Pralki ładowane od frontu
  • Pralki ładowane od góry
  • Pralki slim
  • Pralko-suszarki

Rozwiązanie

Dlaczego ubrania nie pachną po praniu?

Wiele czynników wpływa na to, czy po zakończonym praniu od ubrań unosi się przyjemny zapach. Jednym z tych czynników są używane środki chemiczne do prania i płukania. Należy zwracać uwagę na jakość tych środków oraz zalecenia producentów, które można znaleźć na etykietach. Istotne jest również regularne utrzymanie czystości pralki w celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów prania. Zaniedbanie regularnego czyszczenia pralki może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu na wyjętych ubraniach, na przykład zapachu stęchlizny, oraz może przyczyniać się do gromadzenia się dodatkowych zabrudzeń.

Płyn do płukanie pozostaje w szufladzie

Jeżeli płyn do płukania pozostaje w pojemniku na detergent może to oznaczać, że jest on zabrudzony. Często zdarza się, że wystarczy ją wyczyścić aby przywrócić pełną skuteczność prania. W niektórych sytuacjach zamiast detergentu w szufladzie może zostawać woda, również w takiej sytuacji warto sprawdzić stan czystości szuflady. Więcej informacji o zalecanych czynnościach znajdziesz poniżej. 

Etap cyklu w którym pobierany jest detergent do płukania

Etapem cyklu w którym wykorzystywane jest detergent do zmiękczania jest płukanie. Moment w którym jest on pobierany może być różny w zależności od zastosowanego programu oraz opcji dodatkowych. Jeśli chcesz sprawdzić czy płyn jest pobierany, wystarczy, że włączysz dowolny program i użyjesz detergentu umieszczając go w przegrodzie dedykowanej do środków zmiękczających. Jeśli płyn jest pobierany i w przegrodzie nie zostaje woda będzie to oznaczało, że jest on pobierany podczas cyklu. Gdyby mimo tego problem z zapachem wypranych i wypłukanych ubrań występuje to sprawdź czynności opisane poniżej.

Zapach ubrań po praniu w pralce

Co wpływa na zapach ubrań po wypraniu?

Jedyną z głównych zalet detergentów do zmiękczania są ich właściwości zapachowe. Producenci dodają do nich wiele związków zapachowych, które mają wpłynąć na przyjemny zapach ubrań po otwarciu drzwiczek po zakończonym cykl pielęgnacji. Płyn do płukania sprawia też, że ubrania i tkaniny stają się delikatne i miękkie w dotyku, a co za tym idzie, są bardziej przyjemne dla skóry oraz skraca czas potrzebny na wysuszenie elementów garderoby.  Efekty działania środków do płukania widać także podczas prasowania - zagniecenia są płytsze, dzięki czemu można je szybciej usunąć.  Producenci detergentów często wzbogacają je o związki mające na celu

Jakie detergenty do prania stosować?

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania po praniu w pralce pachniały to używaj środków czyszczących, które są bezpieczne dla odzieży. Producenci odzieży umieszczają symbole pielęgnacji na metkach, np. zalecanej temperatury czy środków do prania i zmiękczania. Sprawdź artykuł "Symbole pielęgnacji odzieży na metkach", który znajduje się na naszej stronie. Dbaj o to, aby nie stosować zbyt dużo detergentów lub zbyt mocnych, ponieważ może to zniszczyć ubrania. 

Pranie nie pachnie - co zrobić?

Regularna konserwacja

Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na prawidłową pracę pralki jest regularne jej czyszczenia. Oprócz sprawdzania filtrów oraz odpływu, należy również dbać o stan szuflady na detergenty. Podczas eksploatacji urządzenie może dojść do zabrudzeń pojemnik na proszek do prania i płyn do płukania. Pozostające w szufladzie resztki w szufladzie mogą zatkać dysze służące do odprowadzania detergentów do bębna pralki. Resztki środków do prania i płukania mogą również odkładać się w fartuchu lub elementach zespołu piorącego. Dzieje się tak najczęściej, gdy używamy jedynie niskich temperatur w programach prania. Długo znajdujące się w pralce pozostałości detergentów mogą powodować brzydki zapach podczas prania, a nawet plamy na pranej odzieży.  

Jak czyścić pralkę?

Wystarczy kilka prostych kroków, żeby Twoja pralka prała prawidłowo

1. Wyczyść szufladę na detergent.

2. Przeprowadź czyszczenie pralki (pranie konserwacyjne), stosując dedykowany detergent czyszczący.

3. Zmniejsz ilość stosowanego detergentu do płukania lub/i zmień jego rodzaj.

  • Przyczyną nieprawidłowości może być ilość lub jakość detergentu. Sprawdź czy problem z nieprawidłowym zapachu po praniu pojawia się również przy innych detergentach. 

Dodatkowo: 

1. Sprawdź filtr pompy odpływowej urządzenia.

  • Odkręć filtr zgodnie z instrukcją obsługi, sprawdź jego stan i usuń zabrudzenia, które w nim znajdziesz. Po zakończeniu czyszczenia wlej do przegródki na detergent zasadniczy dwa litry wody i uruchom program.

2. Skontroluj stan filtra w wężu dopływowym.

Zakręć zawór wody, odkręć wąż i wyczyść sitko znajdujące się przy zaworze.

Szczegóły każdej z powyższej czynności  znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia. Możesz ją znaleźć na naszej strony internetowej, wystarczy, że klikniesz w  "Znajdź instrukcję obsługi" po prawej stronie.

Prawidłowe dozowanie detergentu do prania

Zwróć uwagę na sposób w jaki dozujesz detergenty do prania w swojej pralce. W różnych modelach urządzeń mogą być stosowane inne pojemniki na proszek i płyn do prania oraz płukania, a co za tym idzie zalecenia odnośnie dozowania mogą się różnić od siebie. Nie wszystkie szuflady na detergent są przystosowane do dozowania płynu do prania. Ważnym aspektem są zalecenia producentów detergentów do prania oraz zmiękczania. Często zdarza się, że producenci płynów do płukania zalecają dozowanie ich bezpośrednio do bębna, w pojemniku dostarczanym razem z nim. 

Poniżej znajdziesz schemat budowy przykładowej szuflady na detergent wraz z opisem:

Szczegółowe informacje dotyczące budowy szuflady na detergent w Twojej pralce oraz zaleceniach dotyczących stosowania środków piorących znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia. Możesz ją znaleźć na naszej strony internetowej, wystarczy, że klikniesz w "Znajdź instrukcję obsługi" po prawej stronie.

Co jeśli wskazówki zostały sprawdzone, a pranie nadal nie pachnie?

Jeśli żadna z powyższych  wskazówki dotyczące dozowania oraz czyszczenia nie przyniosły poprawy rezultatów prania, skontaktuj się z naszym biurem obsługi Klienta pod numerem 22 749 61 00 (koszt zgodny z taryfą operatora). Przed kontaktem przygotuj dane swojego urządzenia, tj. numer PNC produktu oraz numer seryjny, i dokładną datę zakupu.

Części zamienna i akcesoria
Części zamienna i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.